Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

UJ CM wdraża innowacyjną metodę nauczania anatomii

12 października na UJ CM w Krakowie odbyły się pierwsze zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego z użyciem HoloLens 2 oraz oprogramowania HoloAnatomy® wykorzystującego wizualizację modeli 3D ludzkiego ciała w Mieszanej Rzeczywistości (MR). To jedna z najnowocześniejszych metod nauczania anatomii na kierunkach medycznych.

Jak poinformowano na stronie interenetowej UJ CM, dzięki oprogramowaniu HoloAnatomy® uczestnicy zajęć mogą jednocześnie wchodzić w interakcje między sobą, prowadzącymi i reprezentacją anatomiczną. Technologia ta pozwala na poznawanie anatomii i systematyzowanie wiedzy bez przeszkód narzucanych przez inne, konwencjonalne metody nauczania.

Po założeniu okularów HoloLens 2 student może oglądać trójwymiarowe modele z dowolnej perspektywy, co pomaga w przestrzennym zrozumieniu relacji struktur anatomicznych. To właśnie dlatego przyszłość edukacji będzie definiowana przez zintegrowane technologie, a MR ma w tej przestrzeni ogromny potencjał i użyteczność.

Zajęcia przygotowali i przeprowadzili dydaktycy z Katedry Anatomii WL UJ CM – prof. Jerzy Walocha, lek. Maciej Lis oraz lek. Bernard Solewski. Technicznym aspektem przygotowania materiałów zajęła się dr inż. Klaudia Proniewska z Zakładu Bioinformatyki i Telemedycyny WL UJ CM oraz Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ CM) wraz ze studentami 3. roku kierunku lekarskiego pracującymi w jej zespole: Julianną Dąbrową, Antonim Cierniakiem i Michałem Piotrowskim.

Ćwiczenia stanowią część projektu „Mixed Reality supporting Advanced Medical Education – a new method of teaching medical skills” o akronimie MRAME kierowanego przez dr inż. Klaudię Proniewską i finansowanego przez program Erasmus+ (2020-1-PL01-KA203-082077).


Źródło: Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum

Liczba wyświetleń:

610

Skomentuj

Naczelna Izba Lekarska zorganizowała debatę w celu omówienia strategicznych kierunków działań w zakresie rozwoju funkcji IKP wspierających wzmacnianie współodpowiedzialności w procesie leczniczym. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa...
Na adresy e-mail osób i instytucji powiązanych z ochroną zdrowia wysyłane są fałszywe e-maile, które informują o rzekomym wycieku danych z NFZ. Fundusz przestrzega przed klikaniem w link podany w mailu. To próba zainfekowania komputera złośliwym...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
6 czerwca 2023, Warszawa Konferencja AI & MEDTECH CEE jest pierwszym na tak dużą skalę w Europie środkowo-wschodniej wydarzeniem dedykowanym sztucznej inteligencji i innowacjom w zdrowiu. Skupia liderów technologicznych i ekspertów z sektora zdrowia...