Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

UJ CM wdraża innowacyjną metodę nauczania anatomii

12 października na UJ CM w Krakowie odbyły się pierwsze zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego z użyciem HoloLens 2 oraz oprogramowania HoloAnatomy® wykorzystującego wizualizację modeli 3D ludzkiego ciała w Mieszanej Rzeczywistości (MR). To jedna z najnowocześniejszych metod nauczania anatomii na kierunkach medycznych.

Jak poinformowano na stronie interenetowej UJ CM, dzięki oprogramowaniu HoloAnatomy® uczestnicy zajęć mogą jednocześnie wchodzić w interakcje między sobą, prowadzącymi i reprezentacją anatomiczną. Technologia ta pozwala na poznawanie anatomii i systematyzowanie wiedzy bez przeszkód narzucanych przez inne, konwencjonalne metody nauczania.

Po założeniu okularów HoloLens 2 student może oglądać trójwymiarowe modele z dowolnej perspektywy, co pomaga w przestrzennym zrozumieniu relacji struktur anatomicznych. To właśnie dlatego przyszłość edukacji będzie definiowana przez zintegrowane technologie, a MR ma w tej przestrzeni ogromny potencjał i użyteczność.

Zajęcia przygotowali i przeprowadzili dydaktycy z Katedry Anatomii WL UJ CM – prof. Jerzy Walocha, lek. Maciej Lis oraz lek. Bernard Solewski. Technicznym aspektem przygotowania materiałów zajęła się dr inż. Klaudia Proniewska z Zakładu Bioinformatyki i Telemedycyny WL UJ CM oraz Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ CM) wraz ze studentami 3. roku kierunku lekarskiego pracującymi w jej zespole: Julianną Dąbrową, Antonim Cierniakiem i Michałem Piotrowskim.

Ćwiczenia stanowią część projektu „Mixed Reality supporting Advanced Medical Education – a new method of teaching medical skills” o akronimie MRAME kierowanego przez dr inż. Klaudię Proniewską i finansowanego przez program Erasmus+ (2020-1-PL01-KA203-082077).


Źródło: Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum

Liczba wyświetleń:

360

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia rozpoczęło konsultacje społeczne projektu regulaminu dla przedsięwzięcia „Pacjent w centrum e-zdrowia”. - Chcemy bardziej otworzyć się na inicjatywy organizacji pacjentów - mówi Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ. W I kwartale 2023 roku...
Szpitale i poradnie psychiatryczne wnioskują o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Do tej pory umowy z NFZ podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł. Dziś rusza też pilotaż szkoleń z zakresu...
Znajdziesz tam krótkie filmy instruktażowe, krok po kroku przedstawiające obsługę MyDr EDM. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z publikacjami! Przygotowane przez nas materiały wideo dedykowane są głównie początkującym użytkownikom,...
Jak dane medyczne można wykorzystać w budowaniu ekosystemu e-zdrowia w Polsce? Jak zadbać o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa systemów w ochronie zdrowia? W jaki sposób udostępniać i przetwarzać dane medyczne pacjentów? O tym będą dyskutować eksperci...