Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

CeZ opublikowało wyniki badania stopnia informatyzacji podmiotów leczniczych

Centrum e-Zdrowia już po raz szósty przeprowadziło wśród podmiotów leczniczych badanie ankietowe, którego celem było ustalenie, czy są one przygotowane do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej, cyberbezpieczeństwa oraz wykorzystania innowacyjnych technologii. Wyniki badania po raz pierwszy zostały zaprezentowane podczas konferencji Zmiany w ochronie zdrowia, 29 września 2022 r.

Badanie składające się z 44 pytań zostało zrealizowane w dniach 25 maja – 24 czerwca 2022 r., techniką wywiadu wspomaganego komputerowo (z ang. Computer-Assisted Web Interview). Ankieta została rozesłana na adresy e-mail podmiotów wskazanych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

Łącznie w ramach VI edycji Badania wpłynęło 11580 wypełnionych i pozytywnie zweryfikowanych formularzy ankietowych, to jest ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.

CeZ podkreśla kwestię różnorodności badanej grupy (PWDL) ze względu na rodzaj prowadzonej działalności – w badaniu wzięły udziały zarówno podmioty szpitalne, zatrudniające ponad 251 osób w zawodzie medycznym, jak i mniejsze jednostki: ambulatoryjne i POZ. Wskazywane przez podmioty w formularzu ankietowym odpowiedzi miały charakter deklaratywny.

Tegoroczne badanie przeprowadzono według nowej metodyki. Przez cały okres trwania badania, podmioty mogły liczyć na wsparcie pracowników CeZ, którzy m.in. przygotowali instrukcję, jak poprawnie wypełnić ankietę, a także służyli pomocą na bieżąco odpowiadając na pytania, które wpływały na dedykowaną skrzynkę e-mail. Równocześnie uruchomiono infolinię, której konsultanci udzielali pracownikom podmiotów merytorycznego wsparcia.


Raport dostępny tutaj [Plik PDF]


Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

294

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia rozpoczęło konsultacje społeczne projektu regulaminu dla przedsięwzięcia „Pacjent w centrum e-zdrowia”. - Chcemy bardziej otworzyć się na inicjatywy organizacji pacjentów - mówi Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ. W I kwartale 2023 roku...
Szpitale i poradnie psychiatryczne wnioskują o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Do tej pory umowy z NFZ podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł. Dziś rusza też pilotaż szkoleń z zakresu...
Znajdziesz tam krótkie filmy instruktażowe, krok po kroku przedstawiające obsługę MyDr EDM. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z publikacjami! Przygotowane przez nas materiały wideo dedykowane są głównie początkującym użytkownikom,...
Jak dane medyczne można wykorzystać w budowaniu ekosystemu e-zdrowia w Polsce? Jak zadbać o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa systemów w ochronie zdrowia? W jaki sposób udostępniać i przetwarzać dane medyczne pacjentów? O tym będą dyskutować eksperci...