Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Projekty telemedyczne przedmiotem obrad Podkomisji Sejmu ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie [WIDEO]

15 września br. Podkomisja Sejmu RP ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie obradowała m. in. na temat projektów opracowanych przez Uniwersytet Medyczny i SPSK1 w Lublinie.

Na pytania członków Podkomisji odpowiadał prof. dr hab. Robert Rejdak – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z działaniami Ministra Zdrowia dotyczącymi innowacyjnych projektów telemedycznych z zastosowaniem sztucznej inteligencji.

W szczególności prezentowane były: pilotażowe przedsięwzięcie UMLub we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie wykrywania retinopatii cukrzycowej i innych schorzeń okulistycznych oraz założenia projektu SPSK1 w zakresie telediabetologii i teleokulistyki do diagnozowania i leczenia zmian cukrzycowych.

Członkowie Podkomisji podkreślali znaczenie rozwiazań telemedycznych dla podniesienia standardów opieki medycznej nad pacjentem i rolę ośrodka lubelskiego w kreowaniu nowoczesnych rozwiązań.

„Otwartość ośrodków klinicznych na innowacje i nowe technologie, które będą sprzyjały szybkiej diagnozie u pacjenta są niezwykle ważne” - powiedział Małgorzata Pacholec, przedstawiciel Retina AMD Polska.

„Będziemy oczekiwali wszyscy [na koniec pilotażu], bo to jest właśnie ta innowacyjność, to jest to, o czym cały czas się mówi, o tej telemedycynie: to, co jest możliwe, aby pacjent sam sobie wykonał i przesłał do oceny. I żeby to było możliwe i realne. (…) Na pewno badania w kierunku genetyki są niezmiernie ważne i istotne i to jest drugi ważny krok w innowacjach. Również w okulistyce, bo wzrok to jest w końcu jeden z najważniejszych narządów [...] Ale gratuluję, bo faktycznie, świetnie, że się w kierunku innowacji idzie i Polska nie zostaje w tyle i idzie do przodu” - mówiła poseł Elżbieta Gelert.

 

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie | Sejm RP

Liczba wyświetleń:

160

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia rozpoczęło konsultacje społeczne projektu regulaminu dla przedsięwzięcia „Pacjent w centrum e-zdrowia”. - Chcemy bardziej otworzyć się na inicjatywy organizacji pacjentów - mówi Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ. W I kwartale 2023 roku...
Szpitale i poradnie psychiatryczne wnioskują o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Do tej pory umowy z NFZ podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł. Dziś rusza też pilotaż szkoleń z zakresu...
Znajdziesz tam krótkie filmy instruktażowe, krok po kroku przedstawiające obsługę MyDr EDM. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z publikacjami! Przygotowane przez nas materiały wideo dedykowane są głównie początkującym użytkownikom,...
Jak dane medyczne można wykorzystać w budowaniu ekosystemu e-zdrowia w Polsce? Jak zadbać o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa systemów w ochronie zdrowia? W jaki sposób udostępniać i przetwarzać dane medyczne pacjentów? O tym będą dyskutować eksperci...