Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Projekty telemedyczne przedmiotem obrad Podkomisji Sejmu ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie [WIDEO]

15 września br. Podkomisja Sejmu RP ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie obradowała m. in. na temat projektów opracowanych przez Uniwersytet Medyczny i SPSK1 w Lublinie.

Na pytania członków Podkomisji odpowiadał prof. dr hab. Robert Rejdak – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z działaniami Ministra Zdrowia dotyczącymi innowacyjnych projektów telemedycznych z zastosowaniem sztucznej inteligencji.

W szczególności prezentowane były: pilotażowe przedsięwzięcie UMLub we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie wykrywania retinopatii cukrzycowej i innych schorzeń okulistycznych oraz założenia projektu SPSK1 w zakresie telediabetologii i teleokulistyki do diagnozowania i leczenia zmian cukrzycowych.

Członkowie Podkomisji podkreślali znaczenie rozwiazań telemedycznych dla podniesienia standardów opieki medycznej nad pacjentem i rolę ośrodka lubelskiego w kreowaniu nowoczesnych rozwiązań.

„Otwartość ośrodków klinicznych na innowacje i nowe technologie, które będą sprzyjały szybkiej diagnozie u pacjenta są niezwykle ważne” - powiedział Małgorzata Pacholec, przedstawiciel Retina AMD Polska.

„Będziemy oczekiwali wszyscy [na koniec pilotażu], bo to jest właśnie ta innowacyjność, to jest to, o czym cały czas się mówi, o tej telemedycynie: to, co jest możliwe, aby pacjent sam sobie wykonał i przesłał do oceny. I żeby to było możliwe i realne. (…) Na pewno badania w kierunku genetyki są niezmiernie ważne i istotne i to jest drugi ważny krok w innowacjach. Również w okulistyce, bo wzrok to jest w końcu jeden z najważniejszych narządów [...] Ale gratuluję, bo faktycznie, świetnie, że się w kierunku innowacji idzie i Polska nie zostaje w tyle i idzie do przodu” - mówiła poseł Elżbieta Gelert.

 

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie | Sejm RP

Liczba wyświetleń:

281

Skomentuj

Naczelna Izba Lekarska zorganizowała debatę w celu omówienia strategicznych kierunków działań w zakresie rozwoju funkcji IKP wspierających wzmacnianie współodpowiedzialności w procesie leczniczym. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa...
Na adresy e-mail osób i instytucji powiązanych z ochroną zdrowia wysyłane są fałszywe e-maile, które informują o rzekomym wycieku danych z NFZ. Fundusz przestrzega przed klikaniem w link podany w mailu. To próba zainfekowania komputera złośliwym...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
6 czerwca 2023, Warszawa Konferencja AI & MEDTECH CEE jest pierwszym na tak dużą skalę w Europie środkowo-wschodniej wydarzeniem dedykowanym sztucznej inteligencji i innowacjom w zdrowiu. Skupia liderów technologicznych i ekspertów z sektora zdrowia...