Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Inteligentna opaska analizuje sen

Zaburzenia snu są powszechne i szkodliwe, a wiarygodna diagnostyka wymaga obecnie obecności badanego w laboratorium podczas snu. Finansowany przez UE projekt BetterSleep może umożliwić dostęp do najnowszych danych analitycznych we własnym łóżku dzięki opasce na głowę wykorzystującej sztuczną inteligencję.

Brak dobrej jakości snu został uznany za „epidemię w zakresie zdrowia publicznego” i wiąże się z różnymi problemami medycznymi, od nadciśnienia po cukrzycę i depresję. Zrozumienie tego, co dzieje się w mózgu osoby śpiącej, może pomóc w ustaleniu przyczyn zaburzeń snu i zapobieżeniu związanym z nimi problemom zdrowotnym.

„Dokładna i łatwo dostępna diagnostyka to podstawa, jeśli chcemy pomóc osobom z zaburzeniami snu”, mówi Jens Klinzing, neuronaukowiec i menedżer ds. innowacji w dziedzinie snu w firmie Bitbrain. To hiszpańskie przedsiębiorstwo zajmujące się neurotechnologią opracowało rozwiązanie, które umożliwia właśnie taką diagnostykę. Jest to urządzenie ubieralne połączone z aplikacją mobilną pozwalającą na szybką i wiarygodną analizę snu.

Opaska monitorująca aktywność mózgu

Dzięki finansowanemu przez UE projektowi BetterSleep, zespół Bitbrain był w stanie przeprowadzić ważne działania w celu udostępnienia tych zaawansowanych narzędzi diagnostycznych osobom dotkniętym zaburzeniami snu oraz opiekującym się nimi lekarzom.

„Urządzenie przypomina opaskę na głowę, jaką noszą tenisiści, i jest niezwykle ergonomiczne”, wyjaśnia Klinzing. „Aby zarejestrować swój sen, zakładasz opaskę, rozpoczynasz rejestrowanie w łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej i idziesz spać jak co wieczór”.

Diagnostyka snu oparta na sztucznej inteligencji, zrozumiała dla każdego

Wyniki są szybko i bezpiecznie udostępniane osobom, które ich potrzebują: „Urządzenie automatycznie przekazuje dane na nasze bezpieczne serwery. Wkrótce potem pacjent, a w stosownych przypadkach także jego lekarz, otrzymują szczegółową analizę, przedstawiającą w czytelny sposób wszystkie potrzebne informacje o śnie pacjenta”.

Oparte na EEG urządzenie do obrazowania mózgu wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jego zaawansowane algorytmy wyodrębniają z danych informacje o strukturze snu, jego jakości oraz szeregu innych wskaźników.

„Wykazaliśmy, że dokładność naszych algorytmów pod względem oceny struktury snu na podstawie aktywności mózgu nie ustępuje standardowej metodzie stosowanej w medycynie, polegającej na ocenie punktowej snu przez doświadczonych specjalistów”, mówi Klinzing.

Specjalistyczne laboratorium badania snu

Projekt BetterSleep umożliwił również firmie Bitbrain założenie laboratoriów badania snu, w których badano i doskonalono technologię oraz oceniano jej potencjał rynkowy. Zaplanowano również związane z tym prace na najbliższe lata.

Zespół Bitbrain ma zamiar rozpocząć kilka badań klinicznych, aby potwierdzić bezpieczeństwo, skuteczność i użyteczność nowej technologii. „Będzie to ważny krok na drodze do uzyskania medycznego znaku CE i docelowo umożliwi wejście na rynek rekreacyjnej, jak i medycznej analizy snu”, dodaje na koniec Klinzing.

 

© Unia Europejska, [2022] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

19

Skomentuj

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za...
To już pewne: po liście marszałka Piotra Całbeckiego do burmistrzów i wójtów, 11 kolejnych gmin przystąpiło do przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) dużego programu teleopieki domowej, opartego na...
Chcesz mieć pewność, że pacjent pojawi się na zaplanowanej wizycie? Włącz nową funkcjonalność oferowaną Ci przez MyDr: potwierdzanie (odwoływanie) wizyt poprzez SMS. Sprawdź, jak to zrobić. Funkcjonalność możesz włączyć w ustawieniach powiadomień...
2-3 grudnia 2022r. Poznań 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2022 roku w Poznaniu. Tegorocznym motywem przewodnim spotkania będzie: „Certyfikat Umiejętności w Nowoczesnych Terapiach Cukrzycy”.Dynamiczny postęp w...