Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sztuczna inteligencja w medycynie - "Biała księga AI w praktyce klinicznej"

Kilkadziesiąt stron praktycznych rozwiązań wypracowanych w gronie ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją w zdrowiu – to efekt kilkumiesięcznych prac nad stworzeniem „Białej Księgi AI w praktyce klinicznej”. Premiera publikacji branży zdrowotnej i technologicznej odbyła się podczas drugiej już edycji konferencji AI w zdrowiu. Biała Księga to pierwsza tak kompleksowa publikacja branży AI w tej części Europy.

Stosowanie sztucznej inteligencji przez polskie placówki medyczne wiązało się dotąd z wieloma wyzwaniami i wątpliwościami. Powód? Brak odpowiednich regulacji zarówno na poziomie krajowym, jak i w UE. Liderzy innowacji w polskich placówkach medycznych muszą mierzyć się z brakiem regulacji dotyczących stosowania AI w zdrowiu. Proces legislacyjny na poziomie UE jest na stosunkowo wczesnym etapie.

Odpowiedzią na związane z tym wyzwania jest właśnie Biała Księga AI w praktyce klinicznej, której premiera miała miejsce podczas II edycji konferencji AI w zdrowiu, która odbyła się 14 czerwca 2022 roku.

Twórcy publikacji postawili przed sobą cel zidentyfikowania najważniejszych pytań i wątpliwości, które rodzą się w codziennej praktyce stosowania AI.

Z dokumentu można dowiedzieć się: czym jest sztuczna inteligencja w zdrowiu, jakie stwarza możliwości, czy jej stosowanie w ochronie zdrowia jest prawnie dopuszczalne, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać profesjonalistę medycznego i pacjenta, a także jaka jest polityka publiczna w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Sporo uwagi Autorzy dokumentu poświęcili również prawom pacjenta.

Biała Księga do pobrania tutaj [plik PDF].


Źródło: Portal sztucznej inteligencji / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Liczba wyświetleń:

443

Skomentuj

12 września 2022 r. w Warszawie odbyło się wydarzenie pt.: „360 stopni wokół Systemu e-zdrowia”, podsumowujące realizację jednego z najważniejszych projektów CeZ - unijnego projektu informatycznego „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i...
15 września br. Podkomisja Sejmu RP ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie obradowała m. in. na temat projektów opracowanych przez Uniwersytet Medyczny i SPSK1 w Lublinie. Na pytania członków Podkomisji odpowiadał prof. dr hab....
Sezon przeziębień tuż-tuż. Nie ma sensu, aby pacjent przychodził do przychodni i narażał się na ewentualną styczność z osobami chorymi, jeśli potrzebuje tylko przedłużenia terapii, np. lekiem stałym. Dlatego poinformuj swojego pacjenta, że e-receptę...
2-3 grudnia 2022r. Poznań 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2022 roku w Poznaniu. Tegorocznym motywem przewodnim spotkania będzie: „Certyfikat Umiejętności w Nowoczesnych Terapiach Cukrzycy”.Dynamiczny postęp w...