Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sztuczna Inteligencja wesprze lubuską medycynę

Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI przy Ministerstwie Zdrowia podjął uchwałę w sprawie projektu „MedBrain L – lubuski projekt wsparcia diagnostyki i medycyny systemami Sztucznej Inteligencji”. – To kolejny element wsparcia naszej inteligentnej specjalizacji w zakresie ochrony zdrowia. Inwestycja wesprze m.in. onkologię, pulmonologię i neurologię – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Wprowadzenie sztucznej inteligencji w medycynie określane jest często jako rewolucja technologiczna, ale AI staje się integralną częścią systemu ochrony zdrowia, wspierając lekarzy podczas diagnozy czy wyboru sposobu leczenia pacjenta. Chcemy zrobić ten technologiczny, rozwojowy krok tu, w regionie – dodaje członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI przy Ministerstwie Zdrowia przegłosował wsparcie projektu jednogłośnie. Oznacza to zielone światło dla realizacji innowacyjnego i zaawansowanego technologicznie przedsięwzięcia, które ma na celu uruchomienie rozwiązań diagnostycznych opartych o sztuczną inteligencję (AI) w wybranych lubuskich szpitalach: Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim Sp z o.o., Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp z o.o., Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu Sp z o.o. Wartość projektu to 9,5 mln zł.

„Medyczny Mózg Lubuski”

MedBrain L – bo taka ma być nazwa wdrażanego systemu – to narzędzie wspomagające oraz łączące pracę lekarzy i sztucznej inteligencji (AI) przy diagnozowaniu i opisywaniu badań pacjentów. Algorytmy sztucznej inteligencji w lubuskim rozwiązaniu zastosowanie znajdą w trzech specjalizacjach: mammografii, pulmonologii oraz neurologii.

Szpitale Wojewódzkie w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze są strategicznymi jednostkami w regionie, mającymi większościowy udział w procesie leczenia i diagnozowania pacjentów, wobec tego powinny być wyposażone w komplet narzędzi zwiększający ich efektywność i pozwalający na objęcie korzyściami działania sztucznej inteligencji jak największej liczbie pacjentów. Szpital pulmonologiczno-kardiologiczny w Torzymiu będzie objęty wdrożeniem systemu pulmonologicznego, jako że świadczy on specjalistyczne usługi medyczne w zakresie chorób płuc, co jest istotne w zakresie diagnostyki powikłań po Covid 19.

„MedBrain L – lubuski projekt wsparcia diagnostyki i medycyny systemami Sztucznej Inteligencji” ma planowaną wartość 9,5 mln zł, blisko 8,1 mln zł pochodzić będzie ze środków UE LRPO w ramach Osi priorytetowej 2. Rozwój cyfrowy, Działanie 2.1 Rozwój społeczeństwa informacyjnego, Poddziałanie 2.1.1 Rozwój społeczeństwa informacyjnego – projekty realizowane poza formułą ZIT. Beneficjent – Województwo zapewnia wkład własny w wysokości 1,4 mln zł. System ma być częścią kolejnego dużego informatycznego projektu - Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych.

AI w medycynie

Wprowadzenie sztucznej inteligencji w medycynie określane jest często jako rewolucja technologiczna, ale wraz z nowoczesnymi technologiami coraz częściej AI staje się integralną częścią systemu ochrony zdrowia, wspierając lekarzy podczas diagnozy oraz wyboru sposobu leczenia pacjenta. Informatyczne narzędzia i algorytmy wspierają proces diagnozy poprzez analizę tysięcy obrazów i naukę wykrywania na tej podstawie nieprawidłowości. Człowiekowi analiza danych medycznych może zająć dużo czasu, co opóźnia diagnostykę i ewentualną interwencję medyczną. Sztuczna inteligencja analizuje zaś dane błyskawicznie.

Głównym celem wykorzystania sztucznej inteligencji w służbie zdrowia jest przede wszystkim wsparcie personelu medycznego. Opracowywane algorytmy mają wspierać lekarzy w codziennych działaniach, pomagając pomóc tak, by w rzeczywistości mieli jak najwięcej czasu na opiekę nad pacjentem. System skanujący rutynowe dane medyczne, analizujący czynniki ryzyka, przewiduje równie trafnie jak lekarze możliwość wystąpienia chorób. Dzięki temu można prowadzić skuteczniejszą profilaktykę i informować wcześniej pacjentów o możliwości pojawienia się zagrożenia zdrowia. I taka właśnie współpraca między cyfrowymi technologiami a ludźmi – zarówno lekarzami, jak i pacjentami – stanowi niezwykle istotny krok w rozwoju medycyny.

 
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa | Wojciech Olszewski

Liczba wyświetleń:

473

Skomentuj

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do systemów informatycznych Centrali NFZ. Prace zostaną rozpoczęte w piątek 29 września 2023 r. o godzinie 18:00,...
Na stronie Akademii Centrum e-Zdrowia dostępny już jest harmonogram szkoleń online na październik i listopad 2023 roku. CeZ poinformowało, że to dwa ostatnie miesiące, w których można wziąć udział w szkoleniach z EDM. Szkolenia skierowane są do...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...