Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cyfryzacja KPRM: nowy Krajowy Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel

Szybka autoryzacja eDowodem i nowy, Krajowy Certyfikat COVID – to najważniejsze nowości w aplikacji mObywatel - poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Premiera.

Do sklepów App Store i Google Play trafiła właśnie nowa wersja aplikacji mObywatel.

mObywatel cieszy się niesłabnącą popularnością, od początku roku aplikację zainstalowano na blisko połowie miliona urządzeń – przekazał Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Warto dodać, że mObywatela można aktywować z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, ale również korzystając z eDowodu, czyli dowodu osobistego z aktywowaną warstwą elektroniczną – dodał minister Andruszkiewicz.

Proces aktywacji mObywatela z wykorzystaniem eDowodu został skrócony i usprawniony.

  1. Podczas autoryzacji mObywatel wywoła aplikację eDO App, która służy do odczytania warstwy elektronicznej dowodu osobistego.
    Dotychczas należało zapamiętać kod wyświetlony w mObywatelu, uruchomić eDO App samodzielnie i wpisać kod.
  2. eDO App poprosi o wpisanie numeru CAN z dowodu osobistego (aplikacja na życzenie może zapamiętać ten numer), zbliżenie dokumentu do czytnika NFC w smartfonie oraz o podanie kodu PIN eDowodu.
  3. Po pozytywny zweryfikowaniu eDowodu osobistego informacja o tym zostanie przekazana do mObywatela.

Cały proces trwa nie więcej niż kilkanaście sekund.

Krajowy Certyfikat COVID

Ważną nowością jest dodanie do aplikacji Krajowego Certyfikatu COVID – czyli dokumentu wydawanego od 1 lutego 2022 osobom, u których na podstawie testu antygenowego stwierdzono zakażenie COVID-19.

Certyfikat ważny jest wyłącznie w Polsce i nie stanowi dokumentu podróży. Podczas wyjazdów uznawany jest, dostępny w mObywatelu, Unijny Certyfikat COVID.

Kiedy otrzymuje się Krajowy Certyfikat COVID?

  • 11 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego.
  • Po wykonaniu testu antygenowego, jeśli jego wynik był ujemny.

Jak długo ważny jest Krajowy Certyfikat COVID?

  • 180 dni – od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego.
  • 48 godzin – od otrzymania negatywnego wyniku testu antygenowego.

Jak pobrać Krajowy Certyfikat COVID?

Jeśli korzystamy z Unijnego Certyfikatu COVID – należy uruchomić go w aplikacji mObywatel, a w dolnym menu wybrać „Aktualizuj”.

W ten sam sposób mona pobrać lub zaktualizować informacje ze wszystkimi kodami QR wydanymi w ramach UCC.

Osoby, które jeszcze nie korzystają z Unijnego Certyfikatu COVID – powinny uruchomić mObywatela i wybrać „Dodaj dokument” wskazując Unijny Certyfikat COVID.

 

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Liczba wyświetleń:

562

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało kolejną, VI edycję „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą”. Wypełniony formularz ankietowy należy przesłać do CeZ do 24 czerwca 2022 roku. Jak...
Utworzenie w Centrum e-Zdrowia CSIRT-u dla sektora ochrony, szkolenia, programy dla szpitali – to niektóre z inicjatyw realizowane w ostatnim czasie przez Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z CeZ, w obszarze cyberbezpieczeństwa. W 2022 r. Centrum...
Drodzy Użytkownicy, nadchodzą zmiany na lepsze! Już 1 lipca swoją premierę będzie miał program: MyDr EDM. Nowy, ale bliźniaczo podobny do Gabinetu drWidget, więc w żadnym wypadku Wasza praca w aplikacji nie będzie utrudniona. Teraz kolej na Wasz...
26 stycznia 2022r. Warszawa Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 będą miejscem wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji stwarzających szansę na wypracowanie rozwiązań, które mogą okazać się bardzo istotne dla organizacji systemu ochrony zdrowia w...