Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Rusza pilotaż programu E-STETOSKOP II

4 lutego br. uruchomiony został nabór placówek POZ do pilotażowego programu w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Zainteresowane placówki POZ mogą składać wnioski do 25 lutego br. Pilotaż obejmie 3.000 pełnoletnich pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID–19, którzy zostali włączeni do programu Pulsocare.

Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ, zainteresowane udziałem w programie pilotażowym, powinny złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI), znajdującej się pod adresem: e-inwestycje.mz.gov.pl.

Dostęp do platformy wymaga założenia konta poprzez profil zaufany. Natomiast do złożenia wniosku należy dodatkowo posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny.

Pytania dotyczące naboru należy kierować na adres Stetoskopy2@mz.gov.pl.

Resort poinformował, że nabór będzie prowadzony do wyczerpania puli 1000 elektronicznych stetoskopów w ramach pilotażu. Ministerstwo przewiduje możliwość wyboru placówek z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń.

Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, które następnie udostępnią pacjentom do przeprowadzenia badanie w sposób zdalny. Urządzenie pozwoli na ocenę zmian osłuchowych w układzie oddechowym pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

Do działań finansowanych w ramach powierzonego grantu należy przeprowadzenie badań z użyciem stetoskopu elektronicznego oraz wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy DOM.

Program dotyczący wykorzystania stetoskopów w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Program będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów oraz ewaluacja programu pilotażowego).

Realizacja projektów potrwa 6 miesięcy i zakończy się nie później niż 31 sierpnia 2022 r. Program E-STETOSKOP II powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Liczba wyświetleń:

617

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało kolejną, VI edycję „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą”. Wypełniony formularz ankietowy należy przesłać do CeZ do 24 czerwca 2022 roku. Jak...
Utworzenie w Centrum e-Zdrowia CSIRT-u dla sektora ochrony, szkolenia, programy dla szpitali – to niektóre z inicjatyw realizowane w ostatnim czasie przez Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z CeZ, w obszarze cyberbezpieczeństwa. W 2022 r. Centrum...
Drodzy Użytkownicy, nadchodzą zmiany na lepsze! Już 1 lipca swoją premierę będzie miał program: MyDr EDM. Nowy, ale bliźniaczo podobny do Gabinetu drWidget, więc w żadnym wypadku Wasza praca w aplikacji nie będzie utrudniona. Teraz kolej na Wasz...
26 stycznia 2022r. Warszawa Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 będą miejscem wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji stwarzających szansę na wypracowanie rozwiązań, które mogą okazać się bardzo istotne dla organizacji systemu ochrony zdrowia w...