Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

CeZ: Dostęp do konta dziecka w IKP ma rodzic zgłaszający dziecko do ubezpieczenia

Dostęp do konta dziecka w Internetowym Koncie Pacjenta, by pobrać np. jego Unijny Certyfikat COVID ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS - przypomina Centrum e-Zdrowia. Rodzic taki może także upoważnić drugiego opiekuna do wglądu i działań na IKP dziecka.

"Automatyczny dostęp do konta dziecka ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS" - przekazało CeZ.

Drugi rodzic może także uzyskać dostęp po uzyskaniu upoważnienia, warunkiem jest jednak to, że posiada swoje IKP. Wystarczy, że opiekun, który zgłosił dzieci do ubezpieczenia w ZUS zaloguje się na swoim koncie, wejdzie w zakładkę "Uprawnienia", a następnie „Konta Twoich dzieci” i w miejscu z danymi dziecka wyznaczy kolejnego opiekuna. Wpisze jego dane: nazwisko i PESEL. Upoważnienie w każdej chwili można cofnąć.

Z IKP można pobrać m.in. swój lub dziecka Unijny Certyfikat COVID. To zaświadczenie, które ułatwia przemieszczanie się w ramach wewnętrznych granic Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Ponadto znajdują się tutaj uporządkowane informacje dotyczące wystawionych e-zwolnień, e-skierowań, e-recept, dawkowania leków, listy wyrobów medycznych zrefundowanych nam przez NFZ czy lekach, które dopuszczone są do obrotu w Polsce. Dzięki IKP można też śledzić historię odbytych wizyt u lekarzy. Sprawdzić informacje o wysokości opłaconych składek i dacie zarejestrowania ostatniej, a także o tym, kto i kiedy nas do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił.

Dodatkowo istnieje opcja zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnienia osoby bliskiej do zrealizowania recept i wglądu do naszej dokumentacji medycznej, jak również złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W związku z pandemią dodano także kilka nowych funkcjonalności: możliwość sprawdzenia wyniku testu na wykrycie koronawirusa, informacji dotyczącej nałożonej kwarantanny lub izolacji domowej i podanych dawkach szczepień oraz kodzie QR (ang. Quick Response, szybka odpowiedź). (PAP)

 

Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

603

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...