Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Białystok: Skaner 3D zamiast stomatologicznych wycisków

Pracownicy Zakładu Protetyki Stomatologicznej UMB w Białymstoku szkolili się z obsługi używanych w jamie ustnej skanerów wewnątrzustnych. Od roku akademickiego 2021/2022 urządzenia będą wykorzystywane w ramach kształcenia studentów ostatnich lat na kierunku lekarsko-dentystycznym i techniki dentystycznej.

To zupełnie nowe podejście do stomatologii, praktykowane na świecie już od kilku lat. Prof. Teresa Sierpińska, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej i Prodziekan Wydziału Lekarskiego odpowiedzialna właśnie za stomatologię, zaleca już używanie pojęcia „stomatologia cyfrowa”.

- Od nowego roku akademickiego będziemy uczyć naszych studentów stomatologii pracy w systemach cyfrowych. Oznacza to, że zamiast tradycyjnych wycisków robionych za pomocą różnych mas, będziemy mieli wyciski cyfrowe. Przy użyciu skanera wewnątrzustnego pobieramy wycisk, który będzie transferowany do urządzeń typu drukarki 3D, czy frezarki 3D i tam zostanie zaprojektowane uzupełnienie protetyczne. Początkowo będziemy to realizować dla uzupełnień tymczasowych. Studenci stomatologii będą pobierali wyciski cyfrowe, a projektowanie i drukowanie takich elementów będą wykonywać studenci Technik dentystycznych. Takie tymczasowe uzupełnienia będą trafiły potem do pacjentów – tłumaczy prof. Teresa Sierpińska.

Koszt zakupu urządzenia skanującego to ok. 150 tys. zł za sztukę. Ich zakupu dokonano w ramach realizacji projektu „Zintegrowany Program Kształcenia z wykorzystaniem innowacyjnych metod w zespole stomatologicznym” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wartość projektu wynosi około 9,2 mln zł.

Stomatologia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku sukcesywnie rozwija się w kierunku technik cyfrowych. Od 2017 r. zajmuje się szkoleniem studentów w technologiach CAD/CAM związanych z cyfrowym projektowaniem i modelowaniem. Lada moment na rynku ukaże się też pierwszy polski podręczniki związany ze stomatologią cyfrową, którego autorem będzie zespół prof. Sierpińskiej.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Liczba wyświetleń:

873

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...