Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Białystok: Skaner 3D zamiast stomatologicznych wycisków

Pracownicy Zakładu Protetyki Stomatologicznej UMB w Białymstoku szkolili się z obsługi używanych w jamie ustnej skanerów wewnątrzustnych. Od roku akademickiego 2021/2022 urządzenia będą wykorzystywane w ramach kształcenia studentów ostatnich lat na kierunku lekarsko-dentystycznym i techniki dentystycznej.

To zupełnie nowe podejście do stomatologii, praktykowane na świecie już od kilku lat. Prof. Teresa Sierpińska, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej i Prodziekan Wydziału Lekarskiego odpowiedzialna właśnie za stomatologię, zaleca już używanie pojęcia „stomatologia cyfrowa”.

- Od nowego roku akademickiego będziemy uczyć naszych studentów stomatologii pracy w systemach cyfrowych. Oznacza to, że zamiast tradycyjnych wycisków robionych za pomocą różnych mas, będziemy mieli wyciski cyfrowe. Przy użyciu skanera wewnątrzustnego pobieramy wycisk, który będzie transferowany do urządzeń typu drukarki 3D, czy frezarki 3D i tam zostanie zaprojektowane uzupełnienie protetyczne. Początkowo będziemy to realizować dla uzupełnień tymczasowych. Studenci stomatologii będą pobierali wyciski cyfrowe, a projektowanie i drukowanie takich elementów będą wykonywać studenci Technik dentystycznych. Takie tymczasowe uzupełnienia będą trafiły potem do pacjentów – tłumaczy prof. Teresa Sierpińska.

Koszt zakupu urządzenia skanującego to ok. 150 tys. zł za sztukę. Ich zakupu dokonano w ramach realizacji projektu „Zintegrowany Program Kształcenia z wykorzystaniem innowacyjnych metod w zespole stomatologicznym” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Wartość projektu wynosi około 9,2 mln zł.

Stomatologia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku sukcesywnie rozwija się w kierunku technik cyfrowych. Od 2017 r. zajmuje się szkoleniem studentów w technologiach CAD/CAM związanych z cyfrowym projektowaniem i modelowaniem. Lada moment na rynku ukaże się też pierwszy polski podręczniki związany ze stomatologią cyfrową, którego autorem będzie zespół prof. Sierpińskiej.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Liczba wyświetleń:

221

Skomentuj

Liczba użytkowników Internetowego Konta Pacjenta (IKP) dynamicznie rośnie. W ciągu pierwszego półrocza 2021 r. aktywowano ponad 5 mln kont – o 1,4 mln więcej niż w całym 2020 r. i ponad 6 razy więcej niż w całym 2019 r. To efekt wprowadzenia licznych...
Bezpieczna nawigacja do szpitala oraz przewodnik po budynku, niezbędnik informacji, czy intuicyjny profil pacjenta – to niektóre z rozwiązań, które znalazły się w Aplikacja Pacjenta Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki wsparciu partnerów oraz...
Mobilna wersja Twojego programu przeszła prawdziwą metamorfozę - odświeżyliśmy każdy widok aplikacji! Nowy design jest nie tylko miły dla oka, lecz także funkcjonalny: zapewni Ci jeszcze wygodniejszą i bardziej intuicyjną pracę z aplikacją. Oprócz...
Wybuch pandemii, ograniczenie działalności wielu branż, wprowadzanie restrykcji wstrzymujących aktywność społeczną i gospodarczą oraz zwiększenie niepewności poskutkowały recesją sięgającą 2,7% PKB w ujęciu realnym w 2020 r. W efekcie, jak wynika z...