Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ministerstwo Zdrowia chce pilotażowo wykorzystać e-stetoskopy do zdalnej diagnostyki pacjentów

Trwa nabór placówek podstawowej opieki zdrowotnej do pilotażowego programu E-stetoskop, który obejmie co najmniej tysiąc pacjentów ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego po zakażeniu koronawirusem. Wnioski można składać do 19 maja.

Resort poinformował we wtorek, że program zakłada wykorzystanie elektronicznych stetoskopów (prostych urządzeń, którymi można zbadać płuca w warunkach domowych) w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ i są zainteresowane udziałem w programie pilotażowym E-stetoskop, powinny wypełnić wniosek na stronie www.konkursy.mz.gov.pl. Wszystkie pytania dotyczące naboru należy kierować na adres Stetoskopy@mz.gov.pl.

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania liczby elektronicznych stetoskopów przeznaczonych do pilotażu.

Resort zdrowia podał, że przewiduje możliwość wyboru ofert z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i deklaracji szacunkowej liczby pacjentów zgłoszonych przez placówki POZ do udziału w programie. Pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pełnoletnich pacjentów ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego po przebytym zakażeniu koronawirusem.

Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, a następnie udostępnią je chorym w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady.

Do działań finansowanych w ramach grantu należy przeprowadzenie badań z użyciem stetoskopu elektronicznego i wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy Domowej Opieki Medycznej – DOM. Za każde zrealizowane badanie placówka otrzyma 100 zł brutto.

MZ wyjaśnia, że e-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza.

"Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza. W przypadku wątpliwości co do jakości realizowanego świadczenia lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta" – podaje MZ.

Program wykorzystania e-stetoskopu w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w podstawowej opiece zdrowotnej.

Program będzie realizowany w trzech etapach – zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów o ocena programu pilotażowego.

Realizacja projektów potrwa 6 miesięcy i zakończy się nie później niż 30.11.2021 r. Projekt E-stetoskop powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej. (PAP)

 

Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

1 690

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...