Polska w pierwszej dziesiątce rankingu cyfryzacji administracji na świecie

Polska w dwa lata wskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu e-partycypacji ONZ. Do szybkiego awansu przyczyniło się wprowadzenie i rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
W światowym rankingu e-partycypacji ONZ pierwsze trzy miejsca zajmują Estonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Gigantyczny awans w ciągu dwóch ostatnich lat zanotowała jednak Polska, przesuwając się w rankingu z 31. na 9. miejsce. Wskaźnik e-partycypacji określa poziom dostępu obywateli do informacji i usług publicznych za pośrednictwem technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych. Polska wyprzedza w nim m.in. Francję czy inne wysokorozwinięte kraje.
- Skok Polski w rankingu wynika między innymi z zaawansowanego ucyfrowienia relacji pacjent – służba zdrowia – mówi Tomasz Kupfer z firmy S&T, która współtworzyła i utrzymuje Internetowe Konto Pacjenta dla Centrum e-Zdrowie. - Ale pandemia w ogóle przyspieszyła cyfryzację w administracji publicznej, wymagając od instytucji reorganizacji i podniesienia sprawności funkcjonowania na drodze cyfryzacji. Gdyby obecna sytuacja zastała nas bez e-recepty i e-skierowania – system podstawowej opieki medycznej prawdopodobnie by się załamał.
Według oficjalnych danych Centrum e-Zdrowia, z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) korzysta już 6 mln Polaków.
Źródło: infoWire.pl | Newseria | Centrum e-Zdrowia
Liczba wyświetleń:
151
Skomentuj