Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Aplikacja i inteligentne czujniki pomogą w dbaniu o zdrowie psychiczne

Naukowcy uruchomili system teleinformatyczny, który zbiera dane o zdrowiu psychicznym i fizycznym użytkowników za pomocą inteligentnych czujników i aplikacji na smartfony. System wykorzystuje te dane do zaproponowania zindywidualizowanego programu, który zawiera narzędzia dotyczące aktywności i stylu życia, pomagające użytkownikom radzić sobie z depresją i prowadzić zdrowszy tryb życia - informuje Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

Badania wskazują na silny związek między depresją a chorobami przewlekłymi. Kluczowe dla kontrolowania rozwoju i leczenia depresji jest wczesne rozpoznanie i leczenie objawów, a także czynniki związane ze stylem życia, takie jak dieta, aktywność fizyczna i sen. „Uświadomienie pacjentom ich problemów fizycznych i psychicznych oraz danie im kontroli nad ich zdrowiem psychicznym pozwoli znacznie poprawić ich jakość życia”, wyjaśnia Enzo Pasquale Scilingo, koordynator finansowanego przez UE projektu NEVERMIND. „To, czego często brakuje w przypadku leczenia ciężkich chorób somatycznych, to profilaktyka oraz wczesne rozpoznanie depresji, gdy zaczynają się objawy”.

Monitorowanie trybu życia i analiza danych

Partnerzy projektu zaplanowali, opracowali i uruchomili system teleinformatyczny, który zbiera dane o zdrowiu psychicznym i fizycznym użytkowników za pomocą inteligentnych czujników i aplikacji na smartfony. Algorytm uczenia maszynowego analizuje dane fizjologiczne, ruchy ciała, mowę i powtarzalność interakcji społecznych, aby przewidzieć stopień nasilenia i początek objawów.

>>>ZOBACZ TEŻ: E-zdrowie w Twoim gabinecie

Następnie system wykorzystuje te dane do zaproponowania zindywidualizowanego programu, który zawiera narzędzia dotyczące aktywności i stylu życia, pomagające użytkownikom radzić sobie z depresją i prowadzić zdrowszy tryb życia. Oferuje on szereg interwencji, takich jak ćwiczenia mindfulness, terapia poznawczo-behawioralna i porady behawioralne mające na celu poprawę stylu życia. To kompleksowe, spersonalizowane rozwiązanie może być stosowane równolegle z leczeniem choroby podstawowej.

Pacjenci w centrum swojego zdrowia psychicznego

Ta platforma e-zdrowia oparta na technologiach TIK jest jedną z niewielu dostępnych tego typu metod, które są skuteczne w łagodzeniu objawów depresji u pacjentów z ciężkimi chorobami somatycznymi. W ten sposób powinna ostatecznie przyczynić się do zmniejszenia nadmiernego obciążenia systemów opieki zdrowotnej, samych pacjentów i ich opiekunów. Dodatkową korzyścią będzie ograniczenie zależności pacjentów od opiekunów.

W czasie pandemii COVID-19 wielu pacjentów obawia się korzystać z opieki psychiatrycznej. Dzięki zastosowaniu systemu e-zdrowia psychicznego opartego na samodzielnym zarządzaniu objawami wielu pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami depresji może nie potrzebować już wizyt u specjalisty.

>>>ZOBACZ TEŻ: MyDr: udostępnij pacjentom przydatne funkcjonalności

Partnerzy projektu NEVERMIND oceniali skuteczność systemu pod względem zmniejszania objawów depresji w porównaniu ze standardowym leczeniem lub opieką. Monitorowano łącznie 339 pacjentów i pacjentek z niewydolnością nerek i rakiem piersi oraz po amputacji kończyn. 168 z nich losowo przydzielono do korzystania z systemu NEVERMIND, podczas gdy pozostali byli objęci normalną opieką. Wyniki wykazały, że system pozwolił znacząco złagodzić objawy depresji w porównaniu z grupą kontrolną.

„System NEVERMIND przyczyni się do propagowania nowego sposobu myślenia i komunikacji wśród psychiatrów i lekarzy”, dodaje Scilingo. „Umożliwi również lekarzom i pacjentom lepszą współpracę w zakresie stylu życia, w tym ograniczenia diety, bilansu płynów, codziennej aktywności, uzupełniającego leczenia farmakologicznego oraz planowania wizyt w szpitalu w celu obserwacji i leczenia”. W dalszej perspektywie projekt pozwoli też odciążyć oddziały kliniczne oraz cały system opieki zdrowotnej dzięki przesiewowym badaniom psychologicznym, wsparciu i wczesnej interwencji dla pacjentów z podwyższonym ryzykiem zachorowania na depresję.

 

© Unia Europejska, [2021] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

342

Skomentuj

W związku z bardzo szybko postępującym procesem informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce oraz toczącymi się pracami nad wdrożeniem kolejnych rozwiązań z obszaru e-zdrowia, Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało...
Polska w dwa lata wskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu e-partycypacji ONZ. Do szybkiego awansu przyczyniło się wprowadzenie i rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W światowym rankingu e-partycypacji ONZ pierwsze trzy miejsca...
Dedykowane są głównie początkującym użytkownikom Gabinetu drWidget i pomagają postawić pierwsze kroki w programie. Poruszają ważne tematy, takie jak wystawianie/ usuwanie e-recept, edycja profilu lekarza czy używanie schowka wizyt. Nowe filmy...
Blisko 180 wystawców, ponad 120 warsztatów i wykładów - tak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie Warsaw Dental Medica Show. Na targach nie zabraknie także dr100, czyli programu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Już w październiku...