Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Centrum e-Zdrowia: Internetowe Konto Pacjenta pomocne w pandemii

Rekordowy wzrost liczby użytkowników zanotowało w 2020 r. Internetowe Konto Pacjenta. Obecnie jest ich ponad 4,7 mln wobec zaledwie 850 tys. na początku 2020 r. Tylko w okresie październik-listopad nastąpił przyrost nowych kont o 1 mln - poinformowało Centrum e-Zdrowia.

Jak wynika z badania „Świadomość i postrzeganie Internetowego Konta Pacjenta”, zrealizowanego w listopadzie br. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Centrum e-Zdrowia, funkcje związane z pandemią koronawirusa tj. możliwość sprawdzenia wyniku testu oraz informacji o nałożonej kwarantannie/izolacji zna prawie 40 proc. użytkowników Internetowego Konta Pacjenta, a dla 21 proc. był to główny powód do zalogowania się na swoje konto.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystawiaj e-skierowania w Gabinecie drWidget

Niezmiennie, najczęściej wskazywanym źródłem wiedzy na temat Internetowego Konta Pacjenta jest telewizja (43 proc.). Internet (21 proc.), znajomi (18 proc.), ulotki/plakaty w przychodniach (10 proc.), radio (7 proc.) oraz prasa (3 proc.) – te źródła wiedzy o Internetowym Koncie Pacjenta odnotowały niewielki spadek popularności w stosunku do poprzedniej edycji badania.

Nowa aplikacja mobilna

67 proc. użytkowników wchodzi na IKP z urządzeń mobilnych, a 33 proc. z komputerów stacjonarnych i laptopów. Aby ułatwić korzystanie z wszystkich funkcji Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniach mobilnych, Centrum e-Zdrowia zapowiada uruchomienia mobilnej aplikacji „mojeIKP”.

– Kończymy już prace nad aplikacją mobilną „mojeIKP”, która poszerza zakres funkcjonalności dostępnych w ramach Internetowego Konta Pacjenta. Pracujemy także nad wprowadzeniem na IKP nowych e-usług, takich jak centralna e-rejestracja i e-wizyta. Chcemy, by były one dostępne na platformie e-zdrowie w drugiej połowie roku. Zaletą tego rozwiązania będzie to, że pacjent z poziomu aplikacji będzie miał dostęp do wszystkich lekarzy specjalistów i placówek. Przez system będzie można zapisać się na leczenie, zarządzać terminami, sprawdzać historię swoich wizyt – powiedziała Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-recepta

Wśród osób posiadających Internetowe Konto Pacjenta, aż 99 proc. wszystkich respondentów deklaruje, że słyszało o e-recepcie, a 63 proc. użytkowników loguje się na IKP, aby sprawdzić otrzymaną e-receptę.

Pozytywne oceny e-recepty są obecnie na poziomie 88 proc. co daje wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem z kwietnia 2020 r.

>>>ZOBACZ TEŻ: COVID-19: bezpieczny gabinet stomatologiczny

Aż 76 proc. respondentów deklaruje, że miało okazję wykupić leki na podstawie e-recepty, a realizacja nie sprawia im żadnych trudności – tak deklaruje 97 proc. respondentów. Najczęstszą formą otrzymania e-recepty jest niezmiennie SMS.

E-skierowanie

Mimo, iż e-skierowanie będzie obowiązkowe dopiero od 8 stycznia br., już teraz, 12 proc. osób zalogowało się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) z jego powodu. To zdecydowana zmiana motywacji Polaków do logowania się na IKP. Dla porównania, w kwietniu 2020 r., oprócz e-recepty, badani wskazywali możliwość dostępu do historii wizyt refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, sprawdzenia dawkowania przepisanego leku czy dostęp do innych zaświadczeń lekarskich, np. e-zwolnień.


Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

757

Skomentuj

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej. Zgodnie z projektowaną zmianą wykaz...
Do mieszkańców 78 gmin i miast Kujawsko-Pomorskiego trafi 3 tysiące bransoletek życia. Marszałek województwa Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przekazali w czwartek (2 września) nowe...
Chcesz wiedzieć, co się dzieje z Twoim zgłoszeniem? Sprawdź jego status i przewidywaną datę rozwiązania problemu - w tym celu zaloguj się na swoje konto w Gabinecie drWidget i przejdź do ustawień placówki, zakładki “Inne”, sekcji “Twoje...
9 grudnia 2021 roku, online Rozwój sztucznej inteligencji zakłada podwyższenie poziomu życia człowieka, poprawę skuteczności leczenia, usprawnienie codziennego funkcjonowania czy też zwiększenie bezpieczeństwa. AI może zrewolucjonizować przemysł,...