Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sztuczna inteligencja pomoże zwiększyć komfort pracy stomatologów

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej uczestniczą w pracach nad stworzeniem urządzenia współpracującego z powszechnie wykorzystywanymi końcówkami stomatologicznymi do bezinwazyjnej, optycznej kontroli wnętrza jamy ustnej przy wykonywania zabiegu stomatologicznego. Projekt prowadzony jest przez firmę Master Level Technologies we współpracy ze spółką celową PG Excento oraz firmami Bibus Menos i Lambda System.

Efektem końcowym prowadzonych prac będzie urządzenie w postaci małej kamerki współpracującej z końcówkami stomatologicznymi. Kamera umożliwi dentyście obserwowanie zęba z bliska i w czasie rzeczywistym, podczas zabiegu stomatologicznego. Urządzenie pozwoli lekarzowi na dokładniejszą pracę w miejscach w trudno dostępnych, co wpłynie na skrócenie czasu zabiegu, a także potencjalnie zmniejszy dolegliwości bólowe z nim związane.

– Algorytmy sztucznej inteligencji poprawią jakość sygnału wideo, obserwowanego przez dentystę, oraz wesprą dentystę w nawigacji po trudno rozpoznawalnych strukturach wewnętrznych zęba podczas zabiegu – tłumaczy dr inż. Daniel Węsierski kierownika B+R w projekcie. – Przed zespołem naukowym stoi wiele wyzwań technologicznych. W jamie ustnej podczas opracowywania zęba wiertłem istnieje duże ryzyko zanieczyszczenia obiektywu mikrokamery. Dlatego też, naszym zadaniem jest opracowanie metody, która ochroni obiektyw mikrokamery przed artefaktami. Co więcej kliniczne warunki pracy wymagają zapewnienia sterylności urządzenia.

>>>ZOBCZ TEŻ: Sztuczna inteligencja wykrywa COVID-19 na podstawie kaszlu

Opracowywane rozwiązanie wpłynie pozytywnie nie tylko na pacjenta, ale także na komfort pracy dentystów i pozwoli zwiększyć jej ergonomię. Zwyrodnienia i choroby układu ruchu są częstym problemem tej grupy zawodowej. Przyjęcie bardziej ergonomicznej postawy przez dentystę, skrócenie czasu poświęconego pojedynczemu pacjentowi, czy mniejsza potrzeba poprawek będą stanowiły znaczące udogodnienia.

– Idea pomysłu powstała u znajomego stomatologa, który mając na uwadze ograniczenia podczas pracy z pacjentem w jamie ustnej, zaszczepił wizję urządzenia, które może je zminimalizować – wspomina Damian Siupka-Mróz członek Zarządu Master Level Technologies, jeden z pomysłodawców projektu. – Opracowanie urządzenia w wersji 'proof of concept' zajęło nam ok. miesiąca. Dzięki temu modelowi zrozumieliśmy, że to urządzenie jest możliwe i faktycznie może przynieść zupełnie nową funkcjonalność w codziennej pracy stomatologa. Do tej pory udało nam się opracować ogólne parametry obrazu, określić geometrię układu, zrealizować główne założenia dotyczące elektroniki i rozpocząć pracę nad algorytmami, które będą usprawniały działanie układu.

>>>ZOBCZ TEŻ: COVID-19: bezpieczny gabinet stomatologiczny

Docelowo produkt ma zostać wdrożony do działalności Master Level Technologies sp. z o. o. i będzie sprzedawany na terenie Polski oraz Unii Europejskiej jako gotowe rozwiązanie dla lekarzy stomatologów. Pracownicy naukowi z Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej, którzy są zaangażowani w prace nad projektem to: dr inż. Daniel Węsierski (Kierownik B+R projektu), dr inż. Anna Węsierska (kierownik Zespołu projektowego), profesor Jacek Rumiński (kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej) oraz dr inż. Paweł Rościszewski.


Źródło: Politechnika Gdańska | infoWire.pl

Liczba wyświetleń:

726

Skomentuj

Wszyscy, którym wyświetlił się ekran potwierdzający zgłoszenie chęci szczepienia, zostali zapisani. Otrzymają zwrotne maile do 24h. Prosimy nie ponawiać zgłoszeń - napisało w piątek Centrum e-Zdrowia. Poinformowało też, że termin potwierdzenia...
Pandemia koronawirusa uświadomiła pacjentom, nie tylko zalety płynące z e-usług, ale także ich niezbędność w systemie ochrony zdrowia. Bez e-recepty, e-skierowania, e-wizyty i teleporady oraz aplikacji: Internetowe Konto Pacjenta i gabinet.gov.pl,...
Gabinet drWidget już udostępnił swoim użytkownikom taką funkcję. Pamiętaj jednak, że w pierwszej kolejności e-skierowania będą generowane automatycznie w systemie P1. Sprawdź, w jakich sytuacjach lekarz może wystawić indywidualne e-skierowanie na...
Blisko 180 wystawców, ponad 120 warsztatów i wykładów - tak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie Warsaw Dental Medica Show. Na targach nie zabraknie także dr100, czyli programu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Już w październiku...