Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sztuczna inteligencja pomaga identyfikować COVID-19 w płucach

Hiszpańscy naukowcy opracowali system szybkiej identyfikacji COVID-19 w organizmie pacjenta na podstawie zdjęć rentgenowskich. Bazuje on na wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Według komunikatu władz szpitala uniwersyteckiego w Grenadzie San Cecilio system do szybkiego potwierdzania zakażenia koronawirusem powstał we współpracy z naukowcami z miejscowego uniwersytetu, a także pracownikami trzynastu ośrodków badawczych z innych prowincji Hiszpanii.

Wnioski dotyczące bazującego na sztucznej inteligencji systemu stwierdzania infekcji koronawirusem opublikowane zostały już w naukowym piśmie "Journal of Biomedical and Health". Wynika z nich, że po kilkunastu minutach od wykonania zdjęcia rentgenowskiego płuc można stwierdzić czy doszło do zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

>>>ZOBCZ TEŻ: Sztuczna inteligencja wykrywa COVID-19 na podstawie kaszlu

Biorący udział w pracach nad nowym systemem identyfikacji infekcji Francisco Herrera z wydziału sztucznej inteligencji na uniwersytecie w Grenadzie wskazał, że wysoką skuteczność opracowanej w Hiszpanii innowacji potwierdzono już na kilkuset pacjentach.

"Skuteczność opracowanego przez nas systemu identyfikacji COVID-19 wynosi od 75 do 80 proc.” - poinformował Francisco Herrera.

Hiszpański badacz wyjaśnił, że dzięki programowi bazującemu na sztucznej inteligencji zdjęcie rentgenowskie płuc poddawane jest szybkiej analizie, podczas której porównywane są inne rentgenogramy wykonane u chorych na COVID-19 pacjentów.

>>>ZOBCZ TEŻ: COVID-19: bezpieczny gabinet stomatologiczny

Dodał, że opracowany system identyfikacji zakażenia nie narazi szpitale na duże wydatki, gdyż placówki służby zdrowia będą mogły go pobrać w formie aplikacji, a następnie skoordynować z posiadanymi już przez nie urządzeniami.

Herrera dodał, że projekt, finansowany przez fundację banku BBVA kwotą 150 tys. euro, będzie udoskonalany od stycznia. Hiszpańscy naukowcy chcą, aby sztuczna inteligencja pomogła im przeprowadzać szybką ocenę stanu zaawansowania COVID-19 i umożliwiać prognozę czasu hospitalizacji zakażonego.


Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

1 501

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...